Mina olen Ruta.

Olen käsitöösõltlane, selle sõna ilmselt kõige paremas ja samas hullemas tähenduses. Käsitöö on minu kirg, minu teraapia, minu looming ja parim stressiravim.

Lõngad on minu narkootikum ja inspiratsioon.

Minu elus mängivad väga olulist osa veel muusika, jooga ja loomulikult minu pere ja lapsed.

Üle 20 aasta olen toimetanud investeerimispanganduse maailmas. 2018 aastal  tegin täieliku kannapöörde ning tegin oma käsitööhobist oma töö. Täna olen pühendunud üleni käsitöödisainile ja loomingule.

Käsitööpisik pärineb ilmselt minu  emalt.  Tema oli see, kes raskel nõukogude ajal oskas teha mittemillestki midagi. Meil ikka leidus kodus erinevaid käsitöötarvikuid ja veidi lõnga. Esimesed käsitöövõtted näitas mulle ka ette just ema.

Heegelnõela võtsin näppu juba koolieelikuna. Selle konksuga hakkas üsna kiirelt õnnestuma, see lõnga aasadeks moodustamine.Kudumisvardad sattusid näppu veidi hiljem, algkooli ajal. Mäletan kuidas ma nende sirgete varrastega pusides  vandusin, et iial ei kavatse ma nende pulkadega midagi tegema hakata kui neil konksu otsas ei ole.

Siiski jäid nii heegelnõel kui kudumisvardad mulle pihku ja tänaseni ei ole ma suutnud neist kumbagi käest panna.

Mina õega ema kootud kleitides

Mina õega ema kootud kleitides 1984

Kudumas Haapsalus

Esimesed rõivaesemed valmisasin endale juba varateismelisena. Edasi kudusin-heegeldasin endale, kodule, perele. Hiljem hakkasid huvi tundma ka sõbrad-tuttavad.

Peale tütre sündi, 2006 aasta paiku sattusid minu teele ka pärlid ja helmed ning hakkasid konkureerima aina jõudsamalt kudumisvarraste ja heegelnõelaga. Õppisin, avastasin, uurisin, pusisin, katsetasin, ebaõnnestusin ja proovisin uuesti kuniks leidsin oma tehnika, mis on praeguseks kujunenud minu käekirjaks.

Aastal 2014 sündis bränd VIVRUT. Nimi tuleneb minu ja minu tütre nimedest: Vivian ja Ruta.

Samal ajal alustasin ka koostööd ajakirjaga Käsitöö, kus on läbi aastate ilmunud palju minu loodud kudumis- ja heegeldamismustreid-juhendeid. Samuti ka ehete tegemise juhendeid.

Mitmeid mustreid ja juhendeid leiab ka minu blogist.

Heegeldatud kübar

Minu lemmikajastu on 1920-ndad. See pea saja aasta tagune kümnend peegeldub oma mõjudega vastu ka igal pool minu loomingus.

See oli minu jaoks sisekujunduse-, disaini- ja moeajaloo üks vägevamaid, uhkemaid, imelisemaid, detailirohkemaid ja inspireerivamaid perioode.

Siluett oli äärmiselt lihtne, aga kõik luksus peitus detailides, mis olid ülimalt filigraansed ja graatsilised. Sellel on minu jaoks mingi imeline, seletamatu mõju ja lumm. See on naiselikkus, elegants, stiil. lihtsus ja luksus üheaegselt.

Tervitan elevusega nüüdseks saabunud uue sajandi 20-ndaid ja soovin jagada oma emotsioone läbi oma loomingu.