Täna avaldan räti viimase osa mustrist, mis koosneb südametega mustripoortist ja äärepitsist.
Südametega muster ei mahtunud kuidagi ühele lehele ära ning seega pean avaldama selle kahes tükis. Mustrikorra numbrite järgi peaks olema lihtne üleminekukohal järge pidada. Eks ma püüan oma tehnilisi oskusi ka nende mustrifailide tegemisel arendada. Praegu on kaalukauss kõvasti ikka sinna kudumise poole kaldu ja muster selline põlve otsas tehtud.
Kudumismärgid, sümbolid ja muu detailide info leiab rätimustri esimesest postitusest siit
Noolte vahele märgitud numbrid näitavad silmuste arvu kesksilmusest kuni ääresilmusteni enne ja pärast konkreetset mustriosa.
Südametega mustrikord on 20 silmust.
Äärepitsil on soovitav viimased neli rida kududa ripskoes nagu mustril märgitud. Vastasel juhul võib räti äär hakata rullima. Soovi korral võib ka terve äärepitsi osa kududa kõik tagasiread parempidi ehk siis teha kogu äärepitsi ripskoes. Mina ise armastan ikka võimalikult palju seda parempidist pinda ja seega venitan selle ripskoe sissetoomisega alati viimase hetkeni. Mida õrnem ja peenem on lõng, seda vähem see muidugi välja paistab. Seega igaüks saab teha ikka oma maitse ja soovi järgi.
Valmis räti mõõdud sõltuvad loomulikult lõnga jämedusest ja varraste suurusest. Mina sain kõige suurema räti kahekordsest Drops Lace´st varrastega nr. 3,5
Kui kududa ühekordsest või kahekordsest peenvillasest Haapsalu salli lõngast, siis suurusel väga olulist vahet ei ole. Loomulikult saab ka siin mängida varrastega. Hall rätt on kootud hõredamalt suuremate varrastega ning mündiroheline tihedamalt peenemate varrastega. Seega on need rätid üsna ühesuurused.
Valmis räti viimistlemiseks sobiks muidugi kõige paremini ilmselt spetsiaalne raam. Mina pean tunnistama, et minul seda raami ei ole. Mul on selle asendamiseks kas vaip või voodi ja nööpnõelad.
Räti ülemine äär tuleb venitada sirgeks kas siis abivardaga või lihtsalt võimalikult tihedalt nööpnõeltega alusele kinnitades. Edasi tuleb venitada vormi ja kinnitada nurgad ning siis venitada sirgele joonele ükshaaval kõik äärepitsi sakid. Minule meeldivad kangesti sellised kohe päris torniks venitatud sakitipud aga ka see on ju kõik lõppudelõpuks maitse küsimus. Seega võib selle venitamisega ka palju hellemalt ringi käia ja saada laugjamad ääred.
Mistahes küsimuste ja muredega räti asjus võib ikka julgelt minu poole pöörduda. Kas siis siit kommentaaride kaudu või ka FB Vivrut Designs lehelt.
Nüüd soojadeks suveilmadeks võib ühe räti teha ka puuvillasest lõngast. Imeline aksessuaar kuuma päikese eest kaitseks õlgadele tõmmata!
Mõnusat kudumist!